مدیریت سرمایه و ریسک در معامله گری با بورس

مدیریت سرمایه از قبل باز شدن معاملات آغاز می گردد و در تمام مراحل معامله و زندگی تریدر ها تاثیر گذار است.

مدیریت سرمایه در معامله گری برای موفقیت در بازار بورس بسیار نقش تعیین کننده و مهمی دارد. هر جا، تا صحبت از مدیریت سرمایه و معامله گری به میان می آید افراد تازه کار و بعضا با سابقه بیشتر نیز روی صحبتشان به مباحث ریاضی و حساب و کتاب ریسک معطوف می گردد. یا حتی منظور از مدیریت سرمایه را واگذار کردن حساب و معاملات را به افراد دیگر می پندارند. درست است قسمتی از مدیریت ریسک مربوط به محاسبه ریسک و ریوارد معاملات است یا مقدار توان خطر پذیری معامله گران برای معاملات اما تمام این مسایل نیازمند دانستن اساس مدیریت سرمایه در بورس است، و اینکه بدانیم ریشه مدیریت سرمایه و ریسک در معاملات فردی یا حتی معاملات افراد حقوقی در مسایلی بنیادی فرد یا شرکت دارد، و مسایل روانی نقش عمده ای در آن ایفا می کند.

 

در مقالات بعدی به نحوه محاسبه ریسک و اجرای آن در معاملات خواهیم پرداخت. و در این مقاله در مورد چگونگی محاسبه و دانستن بنیاد مدیریت سرمایه و ریسک در بورس برای معامله گران می پردازیم.

۱- تا ندانید به کجا می روید به مقصد رهنمون نخواهید شد.

باید بدانید هدف شما از معامله گری در بورس چیست؟ پول ؟ شهرت؟ تاسیس شرکت کارگزاری؟ آموزش دادن؟ و یا …… کدام یک؟ اگر ابعاد خواسته و اهداف شما معلوم نباشد تلاش کردن بی فایده است، انتخاب هدف را باید در همان ابتدای کار انجام دهید تا سرنخ دستتان باشد و بدانید که قرار پولتان را در چه راهی می خواهید به خطر بیاندازید تا بتوانید مدیریت سرمایه و ریسک بهتری انجام دهید. یکی از مخربترین آثار معامله گران بی هدف این است که هر روز از یک شاخه به شاخه ای دیگر می پرند.

۲- لازمه مدیریت صحیح در معاملات دانستن حقیقت شخصیت و زندگیتان است.

توپ فوتبال بهتر است یا بسکتبال؟ سوالی بسیار ساده اما نیاز به دقت دارد بله هر دو خوب هستند اما در جای مناسب خودشان. با شناخت بهتر خود و شرایط زندگیتان می توانید به این درک برسید که آیا من می توانم در این مرحله از زندگی وارد حرفه ی معامله گری شوم یا نه؟ یا کلا مناسبتی با این کار دارم یا نه؟

اگر شما با مفاهیم مورد نیاز برای معامله گر آشنایی ندارید بهتر اول آموزش های لازم برای ورود را ببینید ، نه اشتباه نکنید آموزش تحلیل تکنیکال یا بورس را نمی گویم، آموزش های پایه ای مثل: کامپیوتر، زبان انگلیسی، ریاضی و کمی آمار و احتمالات و کلیت از علم اقتصاد. شاید بعضی ها فقط کار معامله گری در بورس ها را بدید سرگرمی نگاه کنند و با یک دوره ۱۰ تا ۱۵ جلسه ای با ۲۵۰ هزار تومان بخواهند رویاهای خود را با پول بسازند اما بایستی صادقانه عرض کنم کار بسیار سخت تر از این حرف هاست. مدیریت سرمایه جز اصلی هر پلان معاملاتی است و شما قبل از همه آموزش ها نیاز به شناخت مسیر و سمت مالی زندگی خود و ابعاد شخصیتی خود را دارید. خیلی ها بطور ذاتی محدودیت هایی دارند که بعضی از کارها را نمی توانن انجام دهند، نقاط قوت و ضعف خود را دقیق بشناسید.

مدیریت سرمایه و ریسک در معامله گری با بورس

۳- باید بدانید نیاز واقعی شما چقدر است.

هر زمان که شما نیاز واقعی خود را ندانید ممکن است سریع تر در دام طمع بیفتید، حرص و طمع یکی از مسایل مهم در معامله گری ست که اگر کسی نتواند آنرا کنترل کند خیلی زود در بازار نابود خواهد شد حالا اگر هم استاد و سلطان تحلیل تکنیکال باشد یا نباشد! با دانستن نیاز مالی خود می توانید برنامه ریزی بهتری برای حجم معاملات، حجم سرمایه در گردش و موارد دیگر داشته باشید و می توانید مدیریت سرمایه را در معاملات خود بهتر رعایت کنید و حتی شاید بعد بررسی این مطلب بدانید که شما نیازی به معامله گری ندارید.

۴- دانستن حجم دقیق دریافت ها و پرداخت های ثابت و متغییر.

اینکه شما بدانید مقدار درآمد واقعی شما در هر ماه کاری چقدر است و چه مقدار هزینه ماهانه دارید بسیار مهم است و در امنیت روانی شما خیلی تاثیر گذار خواهد بود، و یا اینکه چه مقدار می توانید درآمد یا هزینه غیر منتظره داشته باشید. مهم این نیست که درآمد شما کم یا زیاد باشد، اما زمانی که شما می دانید درآمد خالص شما چقدر هست می توانید در مقدار پولی در معامله گری صرف می کنید تجدید نظر کنید، فراموش نکنید که با پول حیاتی و ضروری خود هیچ گاه معامله نکنید یا مثلا وام نگیرید یا قرض نکنید. تمام این ها مدیریت سرمایه و ریسک شما را از توازن خارج خواهند کرد و بدانید که شرط اول در انجام منظم مدیریت سرمایه آرامش و امنیت روانی است.

مدیریت سرمایه در معامله گری برای موفقیت در بازار بورس

۵- آشنا بودن به ریسک ها و خطرات کلی در شرایط کاری که هستید:

اگر شما در بازارهای بورس بین المللی مثل نفت ، طلا و ارزها فعال هستید ( بازار فارکس ) باید بدانید که بطور کلی ذات بازار های بورس چه محلی باشد و چه بورس های بین المللی در حالت کلی بنیاد و اساس این بازار ها داری ریسک و خطراتی است که نمی توان بطور کامل و دقیق آنرا پیش بینی کرد. برای مثال آیا شما می دانید که اخبار اقتصادی در بازار جهانی بسیار تاثیر گذارند هستند و نیازمند دانستن تحلیل فاندامنتال هستید تا آنها را بررسی کنید و یا دست کم با تحلیل فاندامنتال تا حدودی آشنایی داشته باشید!  آیا می دانید قیمت ها در بازار های سهام بین المللی و بازار فارکس هیچ گونه محدودیتی برای نوسان ندارند و می توانند در کمتر از ثانیه حرکات سریع و ناگهانی داشته باشند و حتی شاید بهترین بروکر فارکس هم نتواند دقیقا قیمت ها را منتقل کرده و معاملات را انجام دهد؟ تمام اینها در ذات بازار هستند و موارد دیگر اینچنین که ممکن است در هر تجارتی وجود داشته باشد و شما باید با ریسک های ذاتی کاری که در حال انجام آن هستید آشنایی داشته باشید.

۶- طراحی معنی ریسک در زندگی و کار شما.

شما باید دقیقا بدانید معنی ریسک در ذهن شما چیست و معیار اقدام عملی آن در زندگی شما چگونه است. مثلا فردی یک خانه دارد و می بیند که یک موسسه مالی سالانه ۳۰% سود پرداخت می کند، فرد منزل خود را که تنها دارایی اوست می فروشد و به حساب خودش در پایان سال سود خوبی خواهد کرد، اما از دید من این فرد بزرگترین حماقت زندگی اش را مرتکب شده است. چنین کاری در دیدگاه من یعنی حماقت اما در نظر شخصی دیگر یعنی ریسک. چطور ممکن است؟! شما باید به عنوان یک معامله گر بدانید ریسک در ذهن شما چیست و نحوه اجرای واقعی ریسک در زندگی شما چگونه ممکن است، آیا اصلا ممکن است؟؟؟

سعی کنید قبل از اینکه تصمیم به طراحی سیستم معاملاتی بگیرید، یا از سیستم معاملاتی خاصی استفاده کنید و یا اینکه برای مدیریت سرمایه خود تصمیمی بگیرید حتما به این موارد فکر کنید تا ان شاالله در مسیر درست قرار بگیرید و تکرار اشتباهات گذشته دیگران را نکنید. بازار بورس و مخصوصا بازار فارکس اول امتحان می گیرد و بعد درس می دهد.